top of page

9 tipů na udržení "trvalého" zdraví
Moje zdraví se podobá mustangovi. Je divoké a nespoutané. Jednou za čas mě ten můj mustang vyhodí ze sedla. Už jsem se na něm naučila jezdit jakž takž …a když mě shodí znovu, tak se snažím, co nejdřív dostat do sedla 😊

Toto je článek pro všechny, pro které je zdraví koníčkem, problémem i prevencí.

Skoro každý člověk si totiž za život projde krizí se zdravím, ať už je to zdraví fyzické či psychické.


Tady je mých 10 tipů na udržení zdraví:


1)     Dobrý spánek

Kolik lidí v dnešní době a společnosti nemůže spát? Kolik jich z toho bere prášky na usnutí? Hodně. Jak na dobrý spánek? Když bych to brala podle dětí… vždy fungovalo jedno pravidlo: pobyt venku, utahat a spát 😊 U dospělých to platí dvojnásob. V dnešní době většinu našeho života trávíme v interiérech, ať už v práci nebo doma …za počítači a našimi mobily .. výsledek? Méně pohybu venku, horší spánek.

Dalším faktorem jsou naše strachy, obavy a špatné vztahy ..a jsme opět u pocitů a jak na ně… Uvítala bych více edukace o pocitech už u dětí od mateřských škol.


2)     Pravidelnost a denní rutina

I kreativní lidé potřebují rutinu. A to zejména v oblasti našich „základů“ - fyziologických potřeb. Potřebujeme pravidelnost kdy chodíme spát, jíst, pravidelnost příjmu vody a jídla atd. Její nedodržování nám totiž dělá výkyvy v psychice. Už malým dětem ve školce je tato rutina nastavována do života. Ne nadarmo máme oběd ve 12 hodin 😊


3)     Socializace

Každý člověk si přeje být milován a někam patřit. Říká se, že jste průměrem 5 lidí se kterými se nejčastěji stýkáte. Je dobré mýt v těchto lidech oporu a mít s nimi harmonické nebo alespoň „VYBALANCOVANÉ“ VZTAHY. Protože to má zásadní vliv na náš život.


4)     Osobní deník

Ale ne ledajaký. Vedu si deník zaměřený na POCITY. Je totiž DOBRÉ DOBŘE ze znát.

Umět si porozumět a mít schopnost sebereflexe. Deník mi pomáhá zachycovat výkyvy ve zdraví, vztazích, denní rutinně…


5)     Zdravá strava – zdravý pohyb

Pro mě byl průlom ve zdraví a zdravé stravě americký kurz WILDFIT z „dílny“ seberozvojové platformy MINDVALLEY. Kurz je funguje jako aplikace do mobilu v angličtině a je na 3 měsíce. A co mi to dalo? Kurz mě naučil přemýšlet o jídle. Základem dle tohoto kurzu je totiž strava, která je co nejblíže přírodě, kterou v dnešních supermarketech jen těžko hledáme. Můžeme se jí však alespoň trochu přiblížit, ať už je to snížením příjmu potravin s lepkem, obsahem cukru, nebo polotovarů, … Více na toto téma je obsaženo v mém e-booku: Můj manuál na život, který chystám k vydání v roce 2024 na mém webu.


6)     Vděčnost

I když nemáme zrovna 100% zdraví, vždy je spousta věcí, činností, pocitů za které můžeme být vděčni. Ať už je to východ slunce, setkání s přáteli nebo cokoli co nám dělá radost …


7)     Seberozvoj

Seberezvoj mi přináší vnitřní uspokojení, je mým motorem …a tou největší „krotitelkou“ mého mustanga. Ze seberozvoje mám nejraději Luis Hay (americká spisovatelka). Sama si prošla těžkými životními zkouškami a o tom jak překonala své překážky, napsala několik knih.


8)     Pozor na nadměrné přemýšlení

Mozek je naší řídící jednotkou … často si ho spojujeme s rozumem .. ale je potřeba se ho naučit i vypínat .. Ať už je to jóga, pohyb v přírodě, ..dechová cvičení…život v přítomnosti


9)     Spouštěče

Co u nás způsobuje narušené zdraví? Co je tím spouštěčem? Dle mého … nerespektování svých pocitů a potřeb, špatné vztahy, absence pocitů bezpečí a jistoty, absence seberozvoje …absence lásky, absence přijetí života i sebepřijetí se všemi jeho překážkami a výzvami.

  

52 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page